Що таке м'які навички?
Ринок праці для програмістів, адміністраторів, тестувальників або інших IТ-фахівців, які спеціалізуються на розробці програмного забезпечення, як і раніше залишається ринком кандидата. Незважаючи на постійний попит на фахівців у цій галузі, усе частіше виявляється, що технічних знань недостатньо для отримання бажаної роботи. Крім освіти, досвіду роботи та технічних навичок, сьогодні в роботі ІТ-спеціаліста важливий набір особистих компетенцій. Ця ситуація стосується як тих, хто займається розробкою програмного забезпечення, так і фахівців з обслуговування систем. Не кажучи вже про людей, які працюють із клієнтами. Роботодавці з IТ-індустрії спостерігають за ними все більше й більше, незалежно від капіталу, що належить даній компанії. Під час співбесід претенденти на посаду в компаніях ретельно перевіряються на предмет їх м'яких навичок.
Soft skills — цесоціальні навички, які зосереджені на людській поведінці та міжособистісному спілкуванні. Ніхто не хоче працювати з самовдоволеними особистостями, з якими немає згоди. Технічно грамотний співробітник — той, який не хоче працювати в команді, в довгостроковій перспективі може принести проекту та компанії більше шкоди, ніж користі.
Хороші навички міжособистісного спілкування особливо важливі в IТ, де успіх проекту зазвичай визначається злагодженою командою, а не навіть видатними людьми.
Наприклад, під час вибору співробітника на посаду молодшого розробника, крім технічної освіти і невеликого досвіду роботи над декількома проектами, буде мати значення його ставлення до роботи, чи мотивований він, наскільки швидко він вчиться, лояльний він до помилок інших і т.д. Якщо у нього є ці якості, роботодавець вирішить найняти саме його та інвестувати в його знання.
Soft skills: приклади
- Бажання вчитися і розвиватися
Програмування — дуже динамічна галузь, де знання можуть швидко втратити свою актуальність. Тому фахівці повинні постійно оновлювати свої знання й відкриватися новим технологіям, тримати руку на пульсі та вкладатися у відповідний шлях розвитку, щоб їхня спеціалізація не вважалася архаїчною. Без прагнення до саморозвитку вони швидко стануть незатребуваними.
- Відкритість до змін
Вимоги до дизайну і функціоналу сайту, додатку і будь-якого іншого програмного забезпечення часто змінюються навіть швидше, ніж технології. Тому не можна втрачати час даремно — потрібно опинитися в новій ситуації, шукати новий вихід із становища й вирішення проблеми.
- Інновації та творчість
Тільки відкритий і різнобічний розум здатний придумати щось нове, що стане рішенням незвичайної проблеми. Творчий фахівець здатний виходити за рамки схем, під час вирішення проблем шукати кілька нових шляхів виходу, намагається використовувати рішення і технології, які відрізняються від передбачених. Результат — нова якість створюваних проектів, вирішення складних завдань.
- Комунікативність
З огляду на масштаби сучасних IТ-проектів, навіть дуже видатні люди не можуть вирішити всі проблеми самостійно, тому групова робота просто необхідна. У таких командах ефективне і швидке спілкування дуже важливе для забезпечення належного обміну інформацією. Це не означає багато говорити, а доносити інформацію ясно і прозоро для одержувача, яким може бути як інший IТ-фахівець, так і представник клієнта, користувач програмного забезпечення або інша нетехнічне особа. Хороший програміст повинен вміти передати своє бачення рішень, представити результати своєї роботи, пояснити іншим проблеми, з якими вони зіткнулися, у зрозумілій та адаптованій формі, без галузевого жаргону або академічних визначень. Це також уміння вести діалог всередині команди і вміння ставити запитання про деталі проекту, що дозволяє краще узгодити роботу.
- Вміння працювати в команді
Хоча вважається, що програміст працює з комп'ютером, реальність показує, що для реалізації будь-якого проекту необхідна командна робота. У роботі над проектом терміни виконання залежать від окремих членів команди. Хороший командний гравець не тільки інформує і просить про допомогу з проблемами, пов'язаними з нестачею часу або технічним рішенням, але і проявляє ініціативу, щоб допомогти колегам. Відчуває свою приналежність до групи і розуміє, що спільна робота необхідна для досягнення мети. Робота в команді — це також адаптація до інших. У кожного члена команди, що працює разом, є свій стиль роботи і кращі рішення.
- Управління часом
Кожен фахівець несе відповідальність за результати своєї роботи, тому ефективне управління списком завдань має важливе значення. У разі керівних посад також важлива здатність керувати часом інших людей. Людина з цим навиком не тільки не відкладає завдання, а й знає, скільки часу буде потрібно, щоб виконати роботу. Він може добре оцінити термін виконання свого завдання, з огляду на час, необхідний для перевірки та виправлення помилок, в тому числі в вихідному коді.
- Вміння вести переговори
Робота в команді означає ведення постійних переговорів з керівником або колегами. Якщо вам потрібно виконати дуже багато завдань, домовляйтеся! Перевтомлені люди в підсумку працюють менш ефективно і роблять більше помилок, а це нікого не цікавить. Навички ведення переговорів важливі при визначенні обсягу змін програмного забезпечення у співпраці з клієнтом.
- Передача знань
- Адекватне ставлення до критики
Дуже цінна здатність приймати критику, особливо конструктивну, аналізувати і враховувати її аспекти на майбутнє. Це дозволяє дізнатися щось нове і позбутися від помилки, в якій людина застрягла довгий час.
- Відповідальність за свої дії
Під час взяття на себе завдання не можна не ховати голову в пісок, як страус, а дивитися йому в обличчя. Якщо є розуміння, що поодинці воно не під силу, потрібно не боятися звертатися за додатковою допомогою. Чим раніше буде відомо про потенційні проблеми, тим швидше вони будуть вирішені в команді.
- Самостійність
Уміння працювати самостійно і не турбувати колег без особливої потреби. Перш, ніж знову поставити запитання, потрібно пошукати відповідь в FAQ, технічній документації або в інтернеті. Можливість проконсультуватися по складним завданням дуже важлива, але пам'ятайте, що якщо це заважає виконувати основні завдання, колега наступного разу не захоче допомогти.
- Впевненість в собі
Якщо людина знає щось цікаве і корисне для спільної справи, їй варто проявити ініціативу, може бути, ці знання в команді виявляться унікальними. Це також працює і навпаки. Якщо людина явно відчуває нестачу знань і навичок у якійсь галузі, не можна не прикидатися, що це не так. Слід зізнатися в цьому і попросити трохи часу, щоб надолужити згаяне.
- Мотивація до роботи та відданість справі
Співробітник, який захоплено виконує свою роботу, набагато ефективніший, ніж той, який працює для галочки від дзвінка до дзвінка. Його участь також позитивно впливає на інших співробітників.
- Ініціатива, або проактивність
Потрібно не боятися проявляти ініціативу. Командам часто не вистачає когось, у кого достатньо волі та ініціативи, щоб виконати поставлене завдання. Такі люди дуже важливі й цінні, тому що саме вони задають темп роботи іншим.
Soft skills программистав резюме
М'які навички є похідними від характеру, й іноді їх дуже складно змінити. Рекрутери знають про це, тому приділяють їм все більше уваги. Незнання будь-якої технології можна відносно швидко заповнити. Однак зміна характеру співробітника для відповідності колективу — це робота на багато місяців, а то й років, результат якої неможливо передбачити.
Ось чому майбутнім програмістам необхідно працювати над своїми м'якими навичками. Це новий напрямок, якому не вчать у школах і вузах.
Найкраще Soft skills розвиваються на курсах програмування, коли діти працюють в команді й виконують власні проекти. У них так чи інакше доводиться задіяти вищеперелічені м'які навички. Саме за такими принципами побудована навчальна програма для дітей в IT SchooL. Записавши дитину на наші курси програмування, ви можете бути впевнені в тому, що вона отримає не тільки тверді, але і м'які навички. Вони стануть їй в нагоді в роботі та в житті.
Коментарі ()